SAOPŠTENJE VISOKOG SAVETA SUDSTVA O ZABRANI SVAKOG NEPRIMERENOG UTICAJA NA SUDIJU U VRŠENJU SUDIJSKE DUŽNOSTI
Visoki savet sudstva, kao nezavisni državni organ koji obobezbeđuje i jemči nezavisnost sudova i sudija, celokupnu javnost podseća da je zabranjen svaki neprimereni uticaj na sudiju u vršenju sudijske funkcije (Ustav Republike Srbije - "Sl. glasnik RS", br. 98/2006 i 115/2021, član 144. stav 2):
- da je sudija u vršenju sudijske funkcije, dakle u suđenju i odlučivanju, slobodan u zastupanju svog shvatanja, utvrđivanju činjenica i primeni prava i nije dužan da ih bilo kome objašnjava osim u obrazloženju odluke ili kada to zakon posebno nalaže (Zakon o sudijama - "Sl. glasnik RS", br. 10/2023, član 22)
- da sudsku odluku može preispitivati samo nadležni sud u zakonom propopisanom postupku, kao i Ustavni sud u postupku po ustavnoj žalbi, ukoliko su povređeđena ili ugrožena ljudska i manjinska prava i osnovne slobode građana (Ustav, član 142. stav 4)
- da sudija ne može biti pozvan na odgovornost za mišljenje dato u vezi sa vršenjem sudijske funkcije i za glasanje prilikom donošenja sudske odluke, osim ako bi time učinio krivično delo kršenje zakona od strane sudije ili javnog tužioca (Ustav, član 148. stav 1)
- da je Visoki savet sudstva jedini nadležan da, u skladu sa kriterijumima propisanim zakonom i podzakonskim aktima, bira sudije i odlučuje o prestanku njihove funkcije (član 17. stav 1. tač. 1) i 2) Zakona o Visokom savetu sudstva - "Sl. glasnik RS", br. 10/2023)
- da sudijska funkcija traje neprekidno od izbora za sudiju do navršenja radnog veka (član 13. stav 1. Zakona o sudijama), ali i
- da je ustanovljen sistem odgovornosti sudije, kako disciplinske, tako i krivične, kao i da je rad sudije podložan vrednovanju da sudije ne mogu biti članovi političkih stranaka (Ustav, član 55. stav 5) i
- da je zabranjeno političko delovanje sudija (Ustav, član 148. stav 4)
pa stoga, poziva:
1. nosioce javnih funkcija da ujavnosti istupaju u skladu sa dostojanstvom funkcije koju vrše i da svojim postupanjem i ponašanjem održavaju poverenje u državne institucije, kao i poverenje u nezavisnost i nepristrasnost sudija i sudova i s tim u vezi da se uzdrže od neprimerenih izjava, a naročito uvreda i pretnji upućenih sudijama;
2. medije i novinare da poštuju pravni poredak na kome počiva Republika Srbija i da istinito, potpuno i blagovremeno obaveštavaju građane o pitanjima od javnog značaja, u skladu sa pravilima novinarske struke, te da kod građana ne izazivaju i ne podstiču mržnju i nepoverenje prema sudiji ili sudu i time podrivaju autoritet i nepristrasnost suda;
3. građane da imaju strpljenje i poverenje u sudove i sudije, da razumeju da pritvor nije kazna i da se od strane suda određuje izuzetno, pod zakonom propisanim razlozima, da je za utvrđivanje krivične odgovornosti i izricanje kazne okrivljenom neophodno sa sigurnošću utvrditi reelevantne činjenice i da je svako nevin dok se ne dokaže suprotno, kao i da se upravo onemogućavan rada sudova, sudija i zaposlenih, narušava pravni poredak i vladavina prava i uskraćuje ostvarivanje Ustavom garantovanih prava građana pred sudom sudije da budu svesni svoje specifične uloge, odgovornosti i dužnosti u društvu, te da budu uzdržani u izražavanju svojih stavova i min išljenja u situacijama u kojima bi, u očima razumnog posmatrača, trača, njihova izjava ili aktivnost mogla da ugrozi sudijsku nezavisisnost i nepristrasnost i dostojanstvo sudijske funkcije, kao i da jača pravne ržave i vladavine prava prvenstveno doprinose zakonitim, principijelnim, nezavisnim radom i odlukama, u skladu sa Ustavom i zakonom Republike Srbije.
Izvor: Izvor: Visoki savet sudstva, 10.7.2025.
Naslov: Redakcija