Zastava Bosne i Hercegovine

SELI SE TREĆI OSNOVNI SUD U BEOGRADU: Parnični postupci iz suda u Novom Beogradu sele se na Palilulu, a krivični u zgradu poreske uprave u Ulici Tošin bunar


Parnične sudije Trećeg osnovnog suda u Beogradu preseliće se sa Tošinog bunara u prostorije poreske uprave kod Pančevačkog mosta, a krivičari će iz stare zgrade u Bulevaru Mihajla Pupina, koja se ruši, otići u zgradu poreske uprave u Ulici Tošin bunar. To znači da će stanovnici Novog Beograda, Zemuna i Surčina morati da dolaze na parnična suđenja u potpuno suprotni deo dvomilionskog Beograda – na Palilulu, i to u kancelarije koje je koristila poreska uprava u Ulici despota Stefana 118–120.

Pritom se parnično odeljenje Prvog osnovnog suda, koji je nadležan za Palilulu, Stari grad i druge centralne opštine, nalazi u Novom Beogradu, preko puta hotela “Jugoslavija”, u Bulevaru Nikole Tesle. Građani iz centra dolaze na suđenja u Novi Beograd, a novobeograđani će ići u centar.

Pravo na pristup sudu, kao deo prava na pravično suđenje, podrazumeva i olakšan fizički i geografski pristup građana i njihovih punomoćnika sudu. To utiče i na efikasnost sudova i pravo na suđenje u razumnom roku – kaže advokat Vojkan Simić, dugogodišnji sudija i predsednik nekadašnjeg Prvog opštinskog suda u Beogradu.

Podseća da u Beogradu postoji sedam zgrada u kojima su smešteni prvostepeni sudovi. Poseban problem predstavlja smeštaj tri osnovna suda u pet sudskih zgrada, svaki razmešten u dvema zgradama – Prvi u Katanićevoj i Bulevaru Nikole Tesle, Drugi u Katanićevoj i Savskoj, Treći u Bulevaru Mihajla Pupina i Tošinom bunaru, što znači da građani i njihovi punomoćnici odlaze na suđenja na pet adresa i još dve u kojima su Privredni sud (Masarikova) i Prekršajni sud (Ustanička).

Građansko odeljenje Prvog osnovnog suda nalazi se u Novom Beogradu, van teritorije za koju je nadležan, pa građani centralnih gradskih opština Stari grad, Vračar, Savski Venac, Zvezdara i Palilula odlaze u Novi Beograd na ročišta.

Ovih dana se priprema preseljenje Trećeg osnovnog suda u Beogradu, radi adaptacije stare zgrade u Ulici Mihajla Pupina, a u planu je da građansko odeljenje tog suda iz zgrade u Ulici Tošin bunar bude izmešteno van teritorije svoje nadležnosti, u dvema zgradama u Ulici despota Stefana, u blizini hale “Pionir” i Pančevačkog mosta, u zgrade u kojima je ranije bila smeštena poreska uprava. To znači da će građani mnogoljudnih gradskih opština Novi Beograd, Zemun, Surčin i okolnih mesta morati privremeno da prelaze Brankov most i odlaze na suđenja u centar grada, u uslovima danonoćnog zakrčenja u saobraćaju i neobezbeđenih dopunskih autobuskih linija, na lokaciju na kojoj nema dovoljno parking-mesta ni za građane ni za advokate, kao ni za sudije i zaposlene u sudovima – kaže Vojkan Simić.

Smatra da bi ovakvo rešenje trebalo preispitati, tim pre što nije bilo nikakve debate o tome.

Sudije i zaposleni iz tog suda, kao i mnogi advokati i građani, pitaju se zašto je takvo rešenje prihvaćeno i da li mora da bude realizovano. Pitaju se i zašto nije doneta logična odluka, koja bi imala praktičan značaj, da građansko odeljenje Trećeg osnovnog bude trajno izmešteno u sudsku zgradu u Bulevaru Nikole Tesle, na teritoriju za koju je nadležno, u kojoj je sada smešteno građansko odeljenje Prvog osnovnog suda u Beogradu, van teritorije za koju je nadležan, te zašto ovo odeljenje nije preseljeno u Ulicu despota Stefana, na teritoriju za koju je nadležan, ako već nema boljeg rešenja – kaže advokat Vojkan Simić.

Ističe da je problem smeštaja u sudskim zgradama i organizacije beogradskih sudova veoma ozbiljan i godinama opterećuje i pravosuđe i građane, ugrožavajući njihovo pravo na pristup sudu.

Zar nikom od nadležnih, od 2016. godine, kada je započela izgradnja stambeno-poslovnog kompleksa “Beograd na vodi”, nije palo na pamet da se deo zemljišta preko puta Palate pravde dodeli za izgradnju moderne sudske zgrade sa pratećim parkingom za sudije, zaposlene, građane i advokate, u kojem bi bili smešteni Prvi i Drugi osnovni sud u Beogradu, što bi za sudstvo bilo idealno rešenje. Čini mi se da prilika još uvek nije propuštena, jer je u planu izgradnja novih zgrada prema beogradskom sajmu, a bivša zgrada Pošte, pored bivše Železničke stanice, sad potpuno devastirana, planirana je za muzej kulture. Zar ne bi najbolji spomenik pravosudne kulture bila sudska zgrada na tom potesu, koja bi sa postojećom Palatom pravde činila funkcionalnu celinu – kaže advokat Vojkan Simić.

Zgrada ovog suda godinama prokišnjava, tako da sudije rade u veoma lošim uslovima.

Posebno pitanje predstavlja potreba uspostavljanja jedinstvenog standarda izgradnje sudskih zgrada, sudnica i pratećih objekata, koje bi valjalo urediti podzakonskim aktom, za budućnost, jer, pored stručnosti, efikasnosti sudija i javnih tužilaca i njihovog poštenja i nezavisnosti, jedan od elemenata koji doprinose visokom autoritetu države i suda je i izgled sudskih zgrada i sudnica, raspored prostorija u kojima je sudijama omogućeno da imaju i sudnicu i svoj kabinet u kojem mogu da se osame i posvete složenom intelektualnom radu. Improvizovane sudnice i raštrkanost sudskih zgrada ne doprinose tom autoritetu – kaže Vojkan Simić.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Politika, Aleksandra Petrović, 24.10.2024.
Naslov: Redakcija