ODLUKA O BLIŽIM USLOVIMA I NAČINU VRŠENJA KONTROLE BANAKA I POSEBNE REVIZIJE BANKE: Udruženje Građanske inicijative traži da NBS hitno prekine nezakonit nadzor
Udruženje Građanske inicijative zahtevamo od institucija Republike Srbije hitnu reakciju i povlačenje Odluke o bližim uslovima i načinu vršenja kontrole banaka i posebne revizije banke ("Sl. glasnik RS", br. 30/2015, 1/2020 i 77/2023 – dalje: Odluka) iz 2015. godine, potvrđenu izmenama iz 2023. godine, Narodne banke Srbije a kojom je omogućena nezakonita praksa uvida u sve privatne podatke građana i pravnih lica u Srbiji. Pozivaju Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti da sprovede detaljnu istragu o obimu zloupotrebe ovlašćenja NBS-a, kao i Narodnu skupštinu da pokrene parlamentarnu istragu o ozbiljnom kršenju ovog ustavnog prava građana.
Odluka Narodne banke Srbije je protivna ustavnoj odredbi koja nalaže da se zaštita podataka o ličnosti uređuje isključivo zakonom (član 42. Ustava Republike Srbije). Time što je sebi dodelila ovlašćenje za pristup ličnim podacima građana kroz internu odluku, NBS je prekoračila svoja ovlašćenja i postupila suprotno Ustavu, jer ovakav pristup podacima nije zakonski regulisan već proizilazi iz internih akata.
Odlukom donetom bez zakonskog osnova, NBS je omogućila sebi da kroz kontrolu nad bankama ima neometan pristup podacima o transakcijama i računima svih građana Srbije, bez ikakvih ograničenja. Ova praksa već je omogućila višestruke zloupotrebe, uključujući slučaj iz avgusta ove godine, kada su finansijski podaci organizacija civilnog društva dostavljeni provladinim tabloidima sa ciljem njihovog javnog diskreditovanja. Taj čin predstavlja eklatantan primer korišćenja privatnih podataka kao političkog oružja za gušenje kritičkog mišljenja i demokratskih principa.
Posledice ovakvog postupanja duboko su zabrinjavajuće i dugoročne: kompanije, partije, organizacije i pojedinci su izloženi nelegalnom nadzoru, a svaka osoba u Srbiji može postati meta, uz nepostojanje ikakve zaštite. Ova Odluka narušava i građanske i političke slobode i poslovno okruženje, čineći sve subjekte u Srbiji ranjivim na državne zloupotrebe.
Izveštaj o kršenju Ustava i zakona od strane Narodne banke Srbije poslat je međunarodnim institucijama, uključujući FATF i MONEYVAL koje se bave zloupotrebama u sistemu borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Država Srbija je ponovo zloupotrebila ovaj sistem, ovaj put ne kršeći samo zakone, već i Ustav, kao alat za političku represiju i gušenje osnovnih sloboda.
- Pozivamo sve institucije da reaguju u skladu sa svojim ingerencijama i preporukama u izveštaju o zloupotrebi ovlašćenja Narodne banke Srbije, kako bi hitno zaštitile ustavom zagarantovana prava svih građana Srbije – zaključuje se u saopštenju.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Građanske inicijative, 25.10.2024.
Naslov: Redakcija