NACRT ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA KRIVIČNOG ZAKONIKA: Udruženje Ponuđača Srbije podneće svoje predloge na izmene KZ-a
Zloupotrebe u javnim nabavkama, koje se smatraju koruptivnim krivičnim delom gonjenim po službenoj dužnosti, više neće biti kažnjive za nabavke čija je vrednost manja od pet miliona dinara.
To implicira da će oni koji lažno obezbede javne nabavke, dogovaraju se o njima, predaju lažnu dokumentaciju ili na bilo koji drugi nelegalan način utiču na proces, ostati bez krivične odgovornosti ako je vrednost te nabavke ispod pet miliona.
Pravni stručnjaci upozoravaju da ovakvo rešenje predstavlja legalizaciju krivičnog dela i uvođenje korupcije u pravni okvir.
Zdrav i zakonit tržišni sistem bi trebao da osigura da se u postupcima javnih nabavki, koji se finansiraju iz budžeta građana, obezbedi najbolji odnos cene i kvaliteta, kao i da se novac ne zloupotrebljava u korist pojedinaca ili organizacija.
Transparentnost podataka iz tenderskih postupaka i zakonitost njihovog sprovođenja treba da se postigne primenom Zakona o javnim nabavkama i Zakona o prekršajima.
Međutim, zloupotrebe u ovim postupcima, kao koruptivna dela, mogu se sprečiti samo utvrđivanjem krivične odgovornosti, koja je definisana Krivičnim zakonikom. Ako se usvoji Nacrt zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, to će osloboditi krivične odgovornosti sve one koji se bave koruptivnim radnjama u tenderskim postupcima čija je vrednost manja od pet miliona dinara.
– To znači da do pet miliona možete slobodno da se bavite tim radnjama bez ikakvih krivično-pravnih posledica. To nema nikakvu legitimitet, dekriminalizovati takvo ponašanje je neprihvatljivo – izjavila je Vladica Ilić, pravnik Beogradskog centra za ljudska prava.
Kada se uzme u obzir i usitnjavanje nabavki na manje iznose, kao i mogućnost da se novčani iznosi povećavaju kroz anekse već sklopljenih ugovora, ukidanje krivične odgovornosti za nabavke manje od pet miliona dinara, koje predlaže Ministarstvo pravde, otvara prostor za brojne zloupotrebe.
– Pored toga, ako uzmemo u obzir dosadašnju praksu, nijedna javna nabavka nije završena samo osnovnim ugovorom između naručioca i ponuđača, već su to često aneksi ugovora, što znači da nikada nećete dobiti samo pet miliona dinara kao nosilac posla, već će to iznositi mnogo više – objašnjava tužiteljka Jasmina Paunović.
Pomenute odredbe još nisu usvojene, a trenutno je u toku javna rasprava koja traje do kraja oktobra. Tokom ovog perioda, stručnjaci i zainteresovani pojedinci mogu podnositi Ministarstvu pravde primedbe, predloge i sugestije koje bi mogle doprineti borbi protiv korupcije u ovoj oblasti javnih finansija, koja je već teško podložna temeljnoj kontroli.
Udruženje Ponuđača Srbije se slaže da ovakvo rešenje predstavlja legalizaciju krivičnog dela i uvođenje korupcije u pravni okvir, pa će samim tim podneti svoje predloge i sugestije koje bi mogle doprineti borbi protiv korupcije u ovoj oblasti javnih finansija i javnih nabavki.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Ponuđači Srbije, 23.10.2024.
Naslov: Redakcija