Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O PRIVREDNIM KOMORAMA: Privrednici traže izmene Zakona i načina naplate takse za tokove otpada


U cilju unapređenja privrednog ambijenta za domaće preduzetništvo, udruženje Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije (ZPPS) predalo je Ministarstvu privrede i kabinetu Vlade više predloga koji su predmet inicijativa obrađenih u sklopu aktivnosti udruženja.

Iz ovog udruženja traže izmene Zakona o privrednim komorama ("Sl. glasnik RS", br. 112/2015) i rešavanje aktuelnih problema.

“Smatramo da je nelogično očekivati da su privredni subjekti članovi Privredne komore Srbije samo jedan dan u godini – kad treba da se plati članarina, dok im se istovremeno uskraćuju sva zakonska prava definisana Zakonom o privrednim komorama, Zakonom o udruženjima o udruženjima i Ustavom. Mnogi privredni subjekti su revoltirani činjenicom da im PKS šalje obaveštenja za naplatu članarine (čak i onih zastarelih), a ne ispunjava svoje obaveze prema tim istim članovima, kao i činjenicom da je PKS podržala zakon o elektronskim fakturama i e-fiskalizaciji koji su se u praksi pokazali štetnim i koji su privredne subjekte i knjigovođe uveli u pravnu nesigurnost, komplikovaniju administraciju i veće troškove – suprotno onome što je trebalo da im bude svrha i suprotno apelima mnogih strukovnih udruženja”, navode iz ZPPS.

Takođe, dodaju da su ministarstvo i kabinet Vlade podsetili i na zahtev da se limiti za paušal i PDV pomere naviše zbog inflacije, i da se omogući jednostavno i neoporezivo zapošljavanje mladih od 16-22 godine radi sticanja prvih radnih iskustava.

“Naš zahtev je i da se poreski sistem uredi na pravedan i progresivan način, tako da se najmanji ne opterećuju najviše (kao što je trenutno slučaj), da se obezbede jednostavne procedure vezano za naplatu takse za tokove otpada prilikom uvoza i da se unaprede aktivnosti na suzbijanju neregistrovane trgovine i rada na crno od strane neregistrovanih učesnika na tržištu koji predstavljaju nelojalnu konkurenciju uredno evidentiranim privrednim subjektima koji plaćaju poreze i ostale dažbine, ističu iz ZPPS.

Tema upravljanja otpadom i pravilne naplate taksi za tokove otpada postaje sve važnija, naročito u kontekstu unapređenja ekoloških standarda i zaštite životne sredine. Uvođenje jednostavnih i efikasnih procedura za naplatu takse prilikom uvoza otpada predstavlja ključni korak ka tome da ovaj proces postane transparentniji, a tržište uređenije.

S druge strane, suzbijanje neregistrovane trgovine i rada na crno na tržištu otpada postavlja temelj za pravedniju konkurenciju među privrednim subjektima, čime se štite i kompanije koje poštuju zakone i uredno plaćaju poreze i takse”, kažu sagovornici.

Tokom uvoza otpada, procedure često mogu biti složene, naročito kada se radi o pravilnom kategorizovanju, prikupljanju odgovarajuće dokumentacije i plaćanju taksi. Sistem koji omogućava automatsko prikupljanje podataka i naplatu taksi predstavlja važnu inovaciju, jer doprinosi smanjenju birokratskih prepreka i ubrzava protok robe na tržištu.

“Jednostavnija procedura znači da će uvoznici i privrednici imati manje opterećenja u vezi s papirologijom, dok će istovremeno moći brže da zadovolje sve zakonske obaveze”, objašnjavaju iz ZPPS.

Drugi ključni izazov u oblasti upravljanja otpadom i zaštite tržišta jeste suzbijanje neregistrovane trgovine i rada na crno. Na tržištu otpada, kao i u drugim sektorima, često se pojavljuju učesnici koji ne ispunjavaju zakonske obaveze – od registracije poslovanja, preko plaćanja poreza, do plaćanja ekoloških taksi.

Ovi neregistrovani učesnici na tržištu predstavljaju nelojalnu konkurenciju za privredne subjekte koji posluju u skladu sa zakonima i pravilima.

“Nelojalna konkurencija ne samo da narušava tržišnu ravnotežu, već i ugrožava životnu sredinu. Neregistrovani trgovci često ne vode računa o pravilnom tretiranju otpada, što može dovesti do ekoloških katastrofa. S obzirom na to da ne podležu redovnim inspekcijama, njihovi postupci ostaju van kontrole, što dodatno komplikuje regulaciju tržišta otpada. Uredni privredni subjekti, koji plaćaju sve dažbine i ispunjavaju zakonske obaveze, trpe štetu zbog ove nelojalne konkurencije. Zato je neophodno pojačati aktivnosti na suzbijanju ovakvih pojava i obezbediti da svi učesnici na tržištu budu registrovani i da posluju u skladu sa zakonima”, zaključuju iz udruženja Zaštitnik privrednika i preduzetnika Srbije.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Biznis, Ljiljana Begović, 24.10.2024.
Naslov: Redakcija