Zastava Bosne i Hercegovine

Izmene i dopune propisa

Zakon o izmenama i dopuni Zakona o elektronskim medijima

("Sl. glasnik RS", br. 51/2025)

Objavljeno: 23.06.2025.


Član 1.

U Zakonu o elektronskim medijima („Službeni glasnik RS”, broj 92/23) u članu 6. stav 8. menja se i glasi:

„Ne dovodeći u pitanje institucionalnu nezavisnost i finansijsku samostalnost za obavljanje poslova iz svoje nadležnosti Regulator je odgovoran Narodnoj skupštini, isključivo u skladu sa odredbama ovog zakona, a posebno čl. 10–15, 19, 28, 46 i 52, prilikom:

1) izbora i razrešenja članova Saveta;

2) davanja saglasnosti na Statut i finansijski plan Regulatora;

3) razmatranja godišnjeg izveštaja o radu Regulatora kao i izveštaja o radu za period kraći od godinu dana koji se dostavlja na zahtev Narodne skupštine.”.

Član 2.

U članu 12. tačka 1) menja se i glasi:

„1) Zaštitnik građana, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti;”.

Član 3.

U članu 46. dodaje se novi stav 1, koji glasi:

„Regulator ima potpunu autonomiju u upravljanju budžetom, koji ne može biti proizvoljno umanjen ili uvećan od strane drugih institucija.”.

Dosadašnji st. 1–10. postaju st. 2–11.

Član 4.

Član 71. menja se i glasi:

„Član 71.

Pružalac medijske usluge ne sme objaviti programski sadržaj kojim se podstiče na otvoren ili prikriven način, diskriminacija, mržnja ili nasilje zbog rase, boje kože, porekla, državljanstva, nacionalne pripadnosti, jezika, verskih ili političkih ubeđenja, pola, rodnog identiteta, seksualne orijentacije, imovnog stanja, rođenja, genetskih osobenosti, zdravstvenog stanja, invaliditeta, bračnog i porodičnog statusa, osuđivanosti, starosne dobi, izgleda, članstva u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama i drugih stvarnih, odnosno pretpostavljenih ličnih svojstava.”.

Član 5.

Član 72. menja se i glasi:

„Član 72.

Pružalac medijske usluge ne sme objaviti programski sadržaj kojim se podstiče, na otvoren ili prikriven način, izvršenje terorističkog dela, u smislu zakona koji uređuje krivično delo terorizam.

Pružalac medijske usluge ne sme objaviti programski sadržaj koji na senzacionalistički, pojednostavljeni i neetički način izveštava o nasilju (masovnom nasilju, nasilju u porodici, samoubistvu).

Pružalac medijske usluge ne sme objaviti pornografski sadržaj nastao iskorišćavanjem maloletnog lica, niti programski sadržaj koji propagira ili reklamira prostituciju.

Pružalac medijske usluge ne sme objaviti programski sadržaj koji podržava narkomaniju, nasilje, kriminalno ili drugo nedozvoljeno ponašanje, kao i sadržaj koji zloupotrebljava lakovernost gledalaca ili slušalaca.

Pružalac medijske usluge ne sme objaviti programski sadržaj radi čije proizvodnje je životinja ubijena, zlostavljana ili podsticana na agresivnost i protivprirodno ponašanje.

Regulator preduzima mere u cilju ispunjenja obaveza, odnosno poštovanja zabrana, iz ovog člana koje moraju da budu srazmerne i da se njima poštuju ljudska i manjinska prava propisana Ustavom Republike Srbije i međunarodnim standardima ljudskih i manjinskih prava, kao i praksa međunarodnih institucija koje nadziru njihovo sprovođenje.”.

Član 6.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.