Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O PREDSEDNIKU REPUBLIKE: Predsedniku Srbije mandat može da prestane ukoliko sam podnese ostavku ili jedna trećina poslanika u parlamentu zatraži njegovo razrešenje, nakon čega se pokreće procedura koja podrazumeva i odluku Ustavnog suda


Članica parlamentarnog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Danijela Nestorović izjavila je da predsedniku Srbije može da prestane mandat ukoliko sam podnese ostavku ili jedna trećina poslanika u parlamentu zatraži njegovo razrešenje, posle čega se pokreće procedura koja podrazumeva i odluku Ustavnog suda.

Prema Zakonu o predsedniku Republike ("Sl. glasnik RS", br. 111/2007), potrebno je da jedna trećina narodnih poslanika predloži njegovo razrešenje ako smatra da je on povredio Ustav, a postupak za razrešenje pokreće se većinom glasova svih narodnih poslanika.

Ustavni sud dužan je da u roku od 45 dana od dana kad je pokrenut postupak za razrešenje odluči o tome da li je predsednik Republike povredio Ustav Republike Srbije ("Sl. glasnik RS", br. 98/2006 i 115/2021).

Ako Ustavni sud odluči da je predsednik Republike povredio Ustav, on se razrešava ako za takvu odluku glasaju dve trećine narodnih poslanika.

Na pitanje o tvrdnji predsednika Srbije da parlament na referendumu može od naroda da traži savetodavno mišljenje o razrešenju šefa države, Danijela Nestorović je odgovorila da smatra da je to jedan od načina tumačenja nedavnih ustavnih izmena.

Danijela Nestorović je predočila da u slučaju referenduma nema određenog broja koji bi bio kvalifikovana većina za rezrešenje predsednika, čime bi se aktivirali glasači i glasali protiv, bez obzira da li bi se bojkotovalo takvo glasanje.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt N1, 05.11.2024.
Izvod iz vesti, Naslov: Redakcija