PREDLOG ZAKONA O BUDŽETU REPUBLIKE SRBIJE ZA 2025. GODINU: Za kamate skoro 20 odsto više novca
Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu stigao je 8. novembra u Narodnu skupštinu, a Vlada Republike Srbije usvojila ga je dan ranije. Predlogom se predviđa da ukupni prihodi sledeće godine iznose oko 2,3 biliona dinara, a rashodi oko 2,6 biliona dinara.
Projektovanim budžetom za 2025. godinu očekuje se da ukupan fiskalni deficit iznosi oko 314 milijardi dinara. To znači da se sledeće godine očekuje veći fiskalni deficit u odnosu na ovogodišnji manjak iz rebalansa budžeta i veći je za 51 milijardu dinara.
Kada je reč o izvorima prihoda, očekuje se da će poreski prihodi iznositi 1,9 biliona dinara, neporeski prihodi 325 milijardi dinara, a donacije 35 milijardi dinara.
Najviše para budžetu trebalo bi da donese porez na dodatu vrednost u iznosu od oko bilion dinara, zatim porez na dobit u vrednosti od 258 milijardi dinara, kao i akcize na derivate nafte u iznosu od oko 226 milijardi dinara.
Ukupni rashodi za plate biće veći nego u ovoj godini (podaci iz rebalansa) za 19,6 odsto.
U predlogu budžeta za sledeću godinu za zaposlene u javnom sektoru izdvojeno je 588 milijardi dinara.
Zaposlenima u ustanovama predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja, visokog obrazovanja i učeničkog i studentskog standarda plate će se povećati za 11 odsto počev od plate za januar 2025. godine.
Za penzije predlogom budžeta predviđa se 267 milijardi dinara.
Trošak otplate kamata na javni dug planira se na čak 220 milijardi dinara, skoro isto koliko i za sve subvencije iz republičkog budžeta. Trošak kamata će sledeće godine biti za 19 odsto veći nego ove godine.
Za subvencije se planira 224 milijarde dinara i to se u najvećoj meri odnosi na subvencije u poljoprivredi koje će dostići 116,4 milijarde dinara.
Za kapitalne investicije država planira da sledeće godine iz republičkog budžeta potroši 612 milijardi dinara, što je za 7,5 odsto više nego ove godine.
Za rudarstvo i energetiku država planira subvencije od 13,4 milijardi, a u privredi, gde se najveći deo odnosi na subvencije investitorima, 27 milijardi dinara.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Nova ekonomija, 09.11 2024.
Naslov: Redakcija