ZAKONI O RADU I O ZDRAVSTVENOM OSIGURANJU: Zaposlene porodilje imaju pravo na naknadu zarade tokom 12 meseci, a za treće i svako naredno dete na 24 meseca
Mnoge žene u Srbiji suočavaju se s teškim izazovima prilikom povratka na posao nakon porodiljskog odsustva, a iskustvo poput Aninog govori da su ovakve situacije učestalije nego što mnogi od nas misle.
Na svom TikTok profilu, Ana je objasnila da je bila na porodiljskom odsustvu kada je, samo deset dana pre planiranog povratka na posao, primila poziv od svog poslodavca koji joj je saopštio da mu ona više nije potrebna i da će je proglasiti tehnološkim viškom.
"Mene je moj poslodavac pozvao deset dana pre nego što sam trebala da se vratim na posao, da mi kaže da njima treća radnica ne treba, da će me proglasiti tehnološkim viškom. I da će me odjaviti 17. jula kada sam ja trebala da se vratim na posao. Ja sam bila inače pod ugovorom na neodređeno vreme i radila sam nekih 5-6 meseci pre trudnoće. Rekao mi je da mi neće isplatiti odmor, ….. Pa je onda rekao da će imati pravo na dve nedelje kao i moje koleginice, ni to mu nije prošlo jer ja po ugovoru sam imala pravo na 20 dana i to sam tražila i zahtevala", rekla je ona.
Nakon što su prošli zakonski rokovi za isplatu, Ana je pokušala više puta da dobije odgovor od svog poslodavca, ali bezuspešno, sve dok se u samu priču nije umešao i njen suprug.
"Dok ga jednog dana moj muž nije pozvao ….i rekao mu da nema ni potrebe više da isplaćuje, da ćemo otići podneti tužbu i prijaviti inspekciji rada, međutim onda su pare mogle da se pojave u narednih pola sata da me isplati i to je strašno dvolično", objasnila je ona pa dodala:
"Ne znam šta se dešava sa poslodavcima u Srbiji? Ne razumem, treba da se plašimo za svoj posao, šta će biti sa našim poslom nakon trudnoće, nakon porođaja i da li ćemo imati uopšte platu, da li će nam neko isplatiti odmor, da li će nam plaćati u trudnoći naše zarade na vreme i ostalo. Ja sam iskreno imala loše iskustvo i želim da poručim svim poslodavcima da ne rade to ženama, devojkama i da ih ne plaše i ne odbijaju na taj način…".
Dok su neki komentatori smatrali da je Ana, s obzirom na to da je radila samo šest meseci, mogla da očekuje ovakvu situaciju, važno je da razjasnimo šta zakon zapravo kaže.
Pravo na trudničko bolovanje ostvaruju samo trudnice koje su zaposlene ili preduzetnice, a uslov za to je da ginekolog utvrdi da postoji privremena sprečenost za rad zbog komplikacija u vezi s trudnoćom. Naknada se isplaćuje tokom prvih 30 dana bolovanja od strane poslodavca, a nakon toga od Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO).
Što se tiče porodiljskog odsustva, zaposlene porodilje imaju pravo na naknadu tokom 12 meseci, a za treće i svako naredno dete na 24 meseca. Osnovica za naknadu određuje se na osnovu prihoda iz prethodnih 18 meseci, dok druge radno angažovane žene, poput preduzetnica, imaju kraći period korišćenja naknade.
Prema domaćem zakonodavstvu, trudnice i porodilje mogu se osloniti na određena prava vezana za naknade tokom trudnoće i porođaja.
Ipak, u praksi, žene koje rade po ugovorima o delu ili privremenim poslovima često ostaju bez prava na naknadu. One dakle ostaju bez primanja tokom trudnoće, ako je ista rizična, odnosno ako postoji određena bolest ili komplikacija. Takve majke moraju da čekaju porođaj kako bi ostvarile prava na naknadu, pri čemu se uzimaju u obzir svi prihodi iz prethodnih 18 meseci.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Blic, 09.10.2024.
Naslov: Redakcija