Zastava Bosne i Hercegovine

PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O JAVNOJ SVOJINI - Tekst propisa


Član 1.

U Zakonu o javnoj svojini (“Službeni glasnik RSˮ, br. 72/11, 88/13, 105/14, 104/16 - dr. zakon, 108/16, 113/17, 95/18 i 153/20), u članu 17. stav 2. reči: “iz člana 18. stav 6.” zamenjuju se rečima: “iz člana 18. stav 7.”.

Član 2.

U članu 18. posle stava 1. dodaje se novi stav 2, koji glasi:

“Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave ne mogu imati pravo korišćenja na stvarima u javnoj svojini.”.

Dosadašnji st. 2-6. postaju st. 3-7.

Član 3.

U članu 19. posle stava 1. dodaje se novi stav 2, koji glasi:

“Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave ne mogu biti korisnici stvari u javnoj svojini.”.

Dosadašnji st. 2. i 3. postaju st. 3. i 4.

Član 4.

U članu 21. stav 3. reči: “iz člana 18. stav 6.” zamenjuju se rečima: “iz člana 18. stav 7.”.

Član 5.

Menja se naziv člana i član 64, tako da glase:

“Evidencija nepokretnosti u javnoj svojini kroz informacioni sistem

Član 64.

Direkcija uspostavlјa informacioni sistem za vođenje evidencije nepokretnosti u javnoj svojini (u dalјem tekstu: Registar nepokretnosti u javnoj svojini), koji je namenjen za prikuplјanje, integraciju, obradu, upravlјanje, analizu, prikaz i održavanje svih prostorno orijentisanih i alfanumeričkih podataka.

Registar nepokretnosti u javnoj svojini obezbeđuje evidenciju svih podataka o nepokretnostima u javnoj svojini, osim za nepokretnosti za posebne namene iz člana 59. ovog zakona, pristup podacima od strane ovlašćenih korisnika, razmenu podataka i informacija između organa javne uprave.”

Član 6.

Posle člana 64. dodaju se nazivi čl. 64a-64đ i čl. 64a-64đ, koji glase:

“Cilјevi uspostavlјanja Registra nepokretnosti u javnoj svojini

Član 64a

Osnovni cilјevi vođenja Registra nepokretnosti u javnoj svojini su ažurna evidencija nepokretnosti u javnoj svojini, efikasno upravlјanje i raspolaganje nepokretnostima u javnoj svojini, kao i sveobuhvatno evidentiranje nosilaca prava korišćenja, odnosno korisnika nepokretnosti u javnoj svojini.

Sadržaj podataka o nepokretnostima u Registru nepokretnosti u javnoj svojini

Član 64b

Registar nepokretnosti u javnoj svojini sadrži podatke za sve vrste nepokretnosti, i to za:

1) zemlјište;

2) objekte/zgrade;

3) posebne delove objekata;

4) mreže;

5) ostale nepokretnosti koje su u javnoj svojini.

Za svaku nepokretnost u javnoj svojini vode se podaci o:

1) nosiocu prava javne svojine na nepokretnosti;

2) korisniku, odnosno nosiocu prava korišćenja na nepokretnosti (naziv, sedište, adresa, matični broj, PIB, šifra delatnosti);

3) vrsti nepokretnosti, mestu i adresi gde se nepokretnost nalazi, površini, udelu, spratnosti objekta, strukturi i broju posebnog dela objekta, katastarskoj parceli i katastarskoj opštini;

4) ispravi o svojini, osnovu korišćenja i vrednosti nepokretnosti;

5) ispravama koje predstavlјaju osnov za promenu podataka ako je do istih došlo.

Utvrđivanje vrednosti nepokretnosti koje se vode u Registru nepokretnosti u javnoj svojini

Član 64v

Direkcija razvija metodologiju, saglasno međunarodnim standardima za procenu vrednosti, zasnovanim na definiciji tržišne vrednosti (engl. “Market value”) Međunarodnog komiteta za standarde procene vrednosti (engl. “IVSC - International Valuation Standards Council”), primeni tržišnog pristupa (engl. “Market approach”), troškovnog pristupa (engl. “Cost approach”) i prinosnog pristupa (engl. “Income approach”), koji će biti sastavni deo Registra nepokretnosti u javnoj svojini, a čijom primenom će se omogućiti okvirna procena vrednosti pojedinačnih nepokretnosti u javnoj svojini.

Direkcija u Registru nepokretnosti u javnoj svojini ne primenjuje okvirnu procenu vrednosti na nepokretnostima koje su predmet masovne procene vrednosti nepokretnosti, a koja je predviđena odredbama zakona kojim se uređuju poslovi državnog premera i katastra, dok će za nepokretnosti za koje postoje uporedivi podaci sa tržišta zbog njihovih specifičnosti, primeniti metodologiju u skladu sa međunarodnim standardima procene, a koja će za rezultat imati njihovu okvirnu procenjenu vrednost.

Okvirno procenjenu vrednost nepokretnosti u javnoj svojini Direkcija vodi u Registru nepokretnosti u javnoj svojini.

Direkcija preuzima od Republičkog geodetskog zavoda podatke o vrednosti nepokretnosti za nepokretnosti na koje nije primenjena okvirna procena vrednosti iz stava 2. ovog člana.

Dostava i razmena podataka od značaja za evidenciju i Registar nepokretnosti u javnoj svojini

Član 64g

Republički geodetski zavod i Direkcija zaklјučuju ugovor o međusobnoj saradnji i obaveznom pristupu podacima koji su od značaja za upravlјanje nepokretnostima u javnoj svojini i iste razmenjuje putem servisa na dnevnom nivou, odnosno u rokovima zavisnim od vrste servisa.

Organi i organizacije Republike Srbije, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća, društva kapitala, zavisna društva kapitala, ustanove, javne agencije i druga pravna lica, čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave, obavezni su da na zahtev Direkcije, u roku od 15 dana dostave podatke iz svojih posebnih evidencija koji su od značaja za upravlјanje nepokretnostima u javnoj svojini, bez naknade.

Javnost podataka sadržanih u Registru nepokretnosti u javnoj svojini

Član 64d

Podaci Registra nepokretnosti u javnoj svojini javno se objavlјuju na veb sajtu Direkcije.

Izuzetno, podaci koji su zakonom kojim se uređuje poverlјivost podataka označeni kao tajni, ne objavlјuju se javno.

Podaci Registra nepokretnosti u javnoj svojini koji su objavlјeni javno, dostupni su isklјučivo u obliku slike (rastera) sa različitim podlogama (lejerima).

Zabranjena je svaka vrsta preuzimanja javno objavlјenih podataka Registra nepokretnosti u javnoj svojini.

Posebne evidencije nepokretnosti u javnoj svojini

Član 64đ

Organi autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave obavezni su da vode posebnu evidenciju nepokretnosti u javnoj svojini autonomne pokrajine, odnosno jedinice lokalne samouprave.

Organi i organizacije Republike Srbije, javna preduzeća, društva kapitala, zavisna društva kapitala, ustanove, javne agencije i druga pravna lica, čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave kao korisnici obavezni su da vode posebnu evidenciju nepokretnosti u javnoj svojini koje koriste.

Posebna evidencija nepokretnosti u javnoj svojini sadrži podatke o vrednosti, stanju i kretanju nepokretnosti, u skladu sa knjigovodstvenim vrednostima.

Posebna evidencija nepokretnosti u javnoj svojini sadrži i sve podatke o nepokretnostima navedenim u članu 64b ovog zakona.

Podatke iz posebne evidencije nepokretnosti u javnoj svojini korisnici, odnosno nosioci prava javne svojine su dužni da usklade sa podacima iz katastra nepokretnosti i katastra infrastrukture, kao i da preduzmu potrebne radnje kako bi se sproveo upis u katastar nepokretnosti i katastar infrastrukture, a sve u skladu sa zakonom kojim se uređuje upis u katastar nepokretnosti i katastar infrastrukture i zakonom kojim se uređuje javna svojina.

Usklađeni podaci iz stava 4. ovog člana se smatraju dostavlјenim Direkciji, koja istim ima pristup u skladu sa članom 64g stav 1. ovog zakona.”

Član 7.

U članu 81. stav 2. tačka 1) reči: “(član 64. st. 1, 2, 5. i 9.)” zamenjuju se rečima: “(član 64đ)”.

U stavu 2. tačka 2) reči: “u cilјu vođenja jedinstvene evidencije nepokretnosti u javnoj svojini (član 64. st. 3. i 8.)” brišu se, a posle reči: “podatke iz evidencije koju vodi” dodaju se zapeta i reči: “a koji su od značaja za upravlјanje nepokretnostima u javnoj svojini (član 64g stav 2.)”.

U stavu 3. tačka 1) reči: “(član 64. stav 6.)” zamenjuju se rečima: “(član 64đ)”.

U stavu 3. tačka 2) reči: “u cilјu vođenja jedinstvene evidencije nepokretnosti u javnoj svojini (član 64. stav 7.)” brišu se, a posle reči: “podatke iz evidencije koju vodi” dodaju se zapeta i reči: “a koji su od značaja za upravlјanje nepokretnostima u javnoj svojini (član 64g stav 2.)”.

Član 8.

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Uredba o evidenciji nepokretnosti u javnoj svojini (“Službeni glasnik RS”, br. 70/14, 19/15, 83/15 i 13/17).

Član 9.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavlјivanja u “Službenom glasniku Republike Srbije”.

IZ OBRAZLOŽENјA

II. RAZLOG ZA DONOŠENјE

Zakonom o javnoj svojini uređuje se pravo javne svojine i određena druga imovinska prava Republike Srbije, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave. Razlozi za donošenje Zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnoj svojini sadržani su u potrebi da se uspostavi novi informacioni sistem koji pojednostavlјuje popis i evidenciju imovine Republike Srbije, autonomne pokrajine i jedinica lokalne samouprave, kao i da se otklone nedostaci koji su uočeni u dosadašnjoj primeni Zakona o javnoj svojini, preciziranjem pojedinih odredaba i pobolјšanjem postojećih zakonskih rešenja.

 III. OBJAŠNјENјE POJEDINAČNIH REŠENјA

Članom 1. Predloga zakona vrši se usaglašavanje člana 17. stav 2. sa izmenama iz člana 18. zakona.

Članom 2. Predloga zakona se preciznije formuliše pravo korišćenja, odnosno da Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave ne mogu imati pravo korišćenja na stvarima u javnoj svojini, imajući u vidu da je u sudskoj praksi i u katastru nepokretnosti došlo do različite primene ove zakonske odredbe.

Članom 3. Predloga zakona se preciznije formuliše korisništvo, odnosno da Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave ne mogu biti korisnici stvari u javnoj svojini, imajući u vidu da je u sudskoj praksi i u katastru nepokretnosti došlo do različite primene ove zakonske odredbe.

 Članom 4. Predloga zakona vrši se usaglašavanje člana 21. stav 3. sa izmenama iz člana 18. zakona.

Članom 5. Predloga zakona vrši se izmena člana 64. kojim se uvodi novi informacioni sistem koji pojednostavlјuje popis i evidenciju imovine Republike Srbije, autonomne pokrajine i jedinica lokalne samouprave i kroz koji se vrši prikuplјanje, integracija, obrada, upravlјanje, analiza, prikaz i održavanje svih prostorno orijentisanih i alfanumeričkih podataka i kojim se omogućuje da registar nepokretnosti u javnoj svojini obezbeđuje evidenciju svih podataka o nepokretnostima u javnoj svojini, pristup podacima od strane ovlašćenih korisnika, razmenu podataka i informacija između organa javne uprave.

Član 6. Predloga zakona uvodi nove članove 64a, 64b, 64v, 64g, 64d i 64đ. Članom 64a određuju se osnovni cilјevi vođenja Registra nepokretnosti u javnoj svojini kao što su ažurna evidencija nepokretnosti u javnoj svojini, efikasno upravlјanje i raspolaganje nepokretnostima u javnoj svojini, kao i sveobuhvatno evidentiranje nosilaca prava korišćenja, odnosno korisnika nepokretnosti u javnoj svojini. Članom 64b određuje se sadržaj podataka o nepokretnostima u Registru nepokretnosti u javnoj svojini. Članom 64v precizira se način utvrđivanja vrednosti nepokretnosti koje se vode u Registru nepokretnosti u javnoj svojini, na osnovu čega se Direkciji daje mogućnost da razvija metodologiju za procenu vrednosti, saglasno međunarodnim standardima za procenu vrednosti, zasnovanim na definiciji tržišne vrednosti Međunarodnog komiteta za standarde procene vrednosti IVSC (engl. “Market value”) i primeni tržišnog pristupa (engl. “Market approach”), troškovnog pristupa (engl. “Cost approach”) i prinosnog pristupa (engl. “Income approach”) koji će biti sastavni deo Registra nepokretnosti u javnoj svojini, a čijom primenom će se omogućiti okvirna procena vrednosti pojedinačnih nepokretnosti u javnoj svojini, a koja se razlikuje od masovne procene nepokretnosti iz razloga što se kod popisa nepokretnosti javne svojine najčešće radi o objektima od velikog značaja, kulturne i materijalne baštine i o objektima koji ne mogu da budu predmet komercijalnih uslova. Takođe se uređuje preuzimanje podataka o vrednostima nepokretnosti koje su predmet masovne procene, a koje nisu procenjene okvirnom procenom vrednosti.

Članom 64g se određuje način dostave i razmene podataka od značaja za evidenciju i Registar nepokretnosti u javnoj svojini tako što Republički geodetski zavod i Direkcija zaklјučuju ugovor o međusobnoj saradnji i obaveznom pristupu podacima koji su od značaja za upravlјanje nepokretnostima u javnoj svojini i iste razmenjuje putem servisa na dnevnom nivou, odnosno u rokovima zavisnim od vrste servisa i omogućuju pravovremenu razmenu podataka što je od značaja za funkcionisanje većine državnih institucija. Članom 64d određuje se dostupnost i javnost podataka sadržanih u Registru nepokretnosti u javnoj svojini, odnosno da se podaci Registra nepokretnosti u javnoj svojini javno objavlјuju na veb sajtu Direkcije. Izuzetno, podaci koji su zakonom kojim se uređuje poverlјivost podataka označeni kao tajni, ne objavlјuju se javno. Takođe, propisuje se i zabrana preuzimanja javno objavlјenih podataka Registra nepokretnosti u javnoj svojini. Dalјe, članom 64đ propisano je ko je u obavezi da vodi posebnu evidenciju, kao i šta ista sadrži, pa su organi autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave obavezni da vode posebnu evidenciju nepokretnosti u javnoj svojini autonomne pokrajine, odnosno jedinice lokalne samouprave. Takođe i organi i organizacije Republike Srbije, javna preduzeća, društva kapitala, zavisna društva kapitala, ustanove, javne agencije i druga pravna lica, čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave kao korisnici obavezni su da vode posebnu evidenciju nepokretnosti u javnoj svojini koje koriste. Posebna evidencija nepokretnosti u javnoj svojini sadrži podatke o vrednosti, stanju i kretanju nepokretnosti, u skladu sa knjigovodstvenim vrednostima. Posebna evidencija nepokretnosti u javnoj svojini sadrži i sve podatke o nepokretnostima navedenim u članu 64b ovog zakona. Podatke iz posebne evidencije nepokretnosti u javnoj svojini korisnici, odnosno nosioci prava javne svojine su dužni da usklade sa podacima iz katastra nepokretnosti i katastra infrastrukture, kao i da preduzmu potrebne radnje kako bi se sproveo upis u katastar nepokretnosti i katastar infrastrukture, a sve u skladu sa zakonom kojim se uređuje upis u katastar nepokretnosti i katastar infrastrukture i zakonom kojim se uređuje javna svojina. Usklađeni podaci iz stava 4. ovog člana se smatraju dostavlјenim Direkciji, koja istim ima pristup u skladu sa članom 64g stav 1. ovog zakona.

Članom 7. Predloga zakona prekršajne odredbe člana 81. zakona se usklađuju sa novo uvedenim članovima 64g i 64đ zakona.

Članom 8. Predloga zakona se ukida Uredba o evidenciji nepokretnosti u javnoj svojini (¬”Službeni glasnik RS”, br. 70/2014, 19/2015, 83/2015 i 13/2017) iz razloga što se sadržina i način vođenja evidencije nepokretnosti u javnoj svojini koji su bili uređeni uredbom sada reguliše članovima 64, 64a, 64b, 64v, 64g, 64d i 64đ zakona.

Članom 9. Predloga zakona utvrđuje se da ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavlјivanja u “Službenom glasniku Republike Srbije”.


Izvor: Vebsajt Vlade, 08.11.2024.