Zastava Bosne i Hercegovine

NEOPHODNO UNAPREDITI RAD KOMISIJE ZA ZAŠTITU KONKURENCIJE: Potrebno više transparentnosti i odgovornosti u radu


Centar za evropske politike (CEP), kao koordinator Radne grupe za Poglavlje 8 - Zaštita konkurencije Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji (NKEU), ukazao je da je hitno potrebno unapređenje rada Komisije za zaštitu konkurencije u Srbiji.

U CEP-u smatraju da, iako su ekonomski rast i povećanje investicionog rejtinga značajni indikatori napretka, bez efikasne primene pravila o zaštiti konkurencije dugoročna ekonomska stabilnost i održivost tržišta ostaju neizvesni.

Stanje konkurencije, kao i primena pravila koja je regulišu, po njihovoj oceni je od suštinskog značaja ne samo za zdravlje domaćeg tržišta već i za napredak Srbije ka članstvu u Evropskoj uniji.

“Efikasna zaštita konkurencije doprinosi fer tržišnim uslovima, sprečava monopolističke prakse i podstiče inovacije, čime direktno utiče na privredni rast i interes potrošača. Stoga, svaki pad u kvalitetu rada institucija zaduženih za sprovođenje ovih pravila, kao što je Komisija za zaštitu konkurencije, predstavlja ozbiljan rizik za tržišnu dinamiku Srbije, navodi se u saopštenju CEP-a.

Procena te organizacije je da je primetan pad u kvalitetu i obimu rada Komisije za zaštitu konkurencije kao i da njena praksa u proteklom periodu pokazuje zabrinjavajuće trendove.

“Prema dostupnim podacima, Komisija je u toku ove godine donela samo jednu odluku o povredi konkurencije, dok poslednja odluka o zloupotrebi dominantnog položaja datira još iz 2021. godine. Ovaj ozbiljan pad u aktivnosti i manjak tzv. slučajeva-orijentira (landmark cases), koji bi kroz konkretne primere trebalo da pruže smernice za primenu pravila zaštite konkurencije u stvarnim tržišnim okolnostima, ukazuje na duboku letargiju u radu Komisije”, upozorili su iz CEP-a.

Izražena je i zabrinutost zbog gotovo potpunog izostanka Komisije iz javnog dijaloga o ključnim politikama i zakonodavnim inicijativama koje utiču na stanje konkurencije na tržištu Srbije.

“Nedostatak prisustva u ovim diskusijama značajno smanjuje ulogu Komisije kao korektivnog faktora i nadzornika tržišta, a otvara prostor za donošenje politika koje potencijalno ograničavaju konkurenciju ili favorizuju određene učesnike na tržištu”, ističe se u saopštenju i dodaje da je jedan ključnih problema i nedostatak transparentnosti u radu Komisije.

Kako je ukazano, konkurs za izbor novog predsednika i članova Saveta Komisije za zaštitu konkurencije nije objavljen na internet stranici Komisije, što predstavlja ozbiljan problem u pogledu transparentnosti i odgovornosti prema javnosti.

“Informacije koje su dostupne uglavnom se odnose na seminare i međunarodne aktivnosti, dok su odluke i aktivnosti od suštinskog značaja za stanje konkurencije na domaćem tržištu retko dostupne ili objašnjene javnosti”, naveo je CEP.

Predloženo je da nadležne institucije, uključujući Vladu Srbije i Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, preduzmu konkretne korake u jačanju transparentnosti i odgovornosti Komisije za zaštitu konkurencije.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Biznis, 09.10.2024.
Naslov: Redakcija