Zastava Bosne i Hercegovine

TARIFA NAKNADE ZA DAVANJE NA POSLUGU ORIGINALA I UMNOŽENIH PRIMERAKA AUTORSKIH DELA IZDATIH U ŠTAMPANOJ FORMI: Bibliotekarsko društvo Srbije traži odlaganje primene uvođenja tarife na izdavanje knjiga


Bibliotekarsko društvo Srbije (BDS) podnelo je predlog Zavodu za intelektualnu svojinu da se odloži i nađe novo rešenje za Tarife naknade za davanje na poslugu originala i umnoženih primeraka autorskih dela izdatih u štampanoj formi ("Sl. glasnik RS", br. 50/2024 i 65/2024 - ispr.).

Naime, 1. januara stupa na snagu nova mera prema kojoj su biblioteke u obavezi da plaćaju tarifu od 15 dinara za svaku izdatu knjigu, kao naknadu za autorska prava.

Jelena Glišović iz Bibliotekarskog društva Srbije kaže da bi tarifama bile najugroženije biblioteke koje najbolje rade, da bi one imale 50 odsto manje novca za kupovinu novih knjiga i organizaciju kulturnih programa, kao i da bi time bio izvršen negativan uticaj na zajednicu i opšti interes.

Ona dodaje i da je rešenje o tarifama u suprotnosti sa Zakonom o bibliotečko-informacionoj delatnosti ("Sl. glasnik RS", br. 52/2011 i 78/2021) koji uređuje funkcionisanje biblioteka.

"Da bi ovaj zakon bio sproveden valjano, na korist svih, a naročito autora koji iziskuju naknadu, on mora da ima stabilan finansijski mehanizam za njegovu naplatu. U ovom trenutku predviđeno je suprotno međunarodnim smernicama i smernicama Međunarodne organizacije za intelektualnu svojinu, a nije u skladu ni sa domaćim Zakonom o autorskom i srodnim pravima ("Sl. glasnik RS", br. 104/2009, 99/2011, 119/2012, 29/2016 - odluka US i 66/2019), da tu naknadu plaćaju biblioteke. To je problem jer biblioteke nemaju sopstvena sredstva, već zavise od svojih osnivača a to su opštine i gradovi koji im odobravaju ili ne odobravaju, ili delimično odobravaju finansije", kaže.

To bi praktično značilo, dodaje, da biblioteke koje imaju stabilne budžete bi imale problem sa daljim finansijama.

"Dakle, to znači najmanje 50 odsto novca za kupovinu knjiga i za organizaciju programa za redovno poslovanje biblioteka. Ovakav način direktno ugrožava rad biblioteka i to onih koji organizuju brojne događaje i animiraju građane da više dolaze kod njih i čitaju. One koje nabolje rade, moraće da plate za to najveći namet kroz ovu tarifu", dodaje.

Upitana da li je za njih sporna opšte plaćanja naknada za autorska prava ili njihova visina, kaže da je problem u sistemu.

"Plaćanje za kolektivno autorsko pravo ni na koji način nije sporno i biblioteke podržavaju da svaki autor koji na to ima pravo dobije naknadu. Upravo se naš apel odnosi na sve. Oni treba da primaju tu nadoknadu, ali da mora da postoji i mehanizam koji će im garantovati da će oni zaista i primiti tu nadoknadu i da oni neće čekati na tu isplatu. Trenutka tarifa nije u skladu ni sa Međunarodnim smernicama ali takođe nije u skladu sa zakonom o bibliotečko-informacionoj delatnosti koji praktično uređuje funkcionisanje biblioteka", rekla je.

Kaže da su podneli zahtev nadležnom Zavodu za intelektualnu svojinu da se izvrši nadzor rada nad organizacijom za ostvarivanje reprografskih prava, navodeći da su bili primorani da urade tako nešto.

"Dakle, svi autori i oni koji ne podležu autorskom pravu i odavno preminuli i knjige iz javnog domena, svi su trenutno uključeni, odnosno obuhvaćeni ovim pravnim aktom što je apsolutno suprotno i zakonu i nije u korist autora čije knjige se zaista čitaju i pozajmljuju u javnim bibliotekama", rekla je ona.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Euronews Srbija, 17.11.2024.
Naslov: Redakcija